Moučnivka neboli soor = mykóza

Kvasinky Candia albicans, nejběžnější původce poševních mykóz, mohou zaúčtočit i jinak.
Kvasinka Candida je přitom přirozeným obyvatelem lidských střev a za normálních okolností neškodí, jsou-li různé kvasinky a bakterie žijící na sliznicích kdekoli po těle (ve střevech, v pochvě, z ústech…) ve správné rovnováze.

Mnohé ženy teprve jako čerstvé maminky poprvé uslyší termín „moučnivka“ neboli „soor“. Jedná se, stejně jako u vaginální mykózy, o kvasinkovou infekci Candidou albicans, ale tentokrát v ústech. K moučnivce jsou náchylná hlavně miminka od narození do jednoho roku věku. Moučnivka se projevuje bílými flíčky v ústech děťátka, na jazyku i na patře, a není to nic neobvyklého. Přesto je vhodné při těchto příznacích navštívit dětského lékaře.

Jak se může miminko nakazit touto kvasinkou? Možností je více.
Jednou z nich je nákaza z porodních cest matky, což se může stát i proto, že v těhotenství jsou mykózy v oblasti rodidel mnohem častější. Někteří gynekologové doporučují těsně před porodem preventivní přeléčení rodičky na poševní mykózu, právě aby nedošlo k tomuto přenosu. Vzhledem k přítomnosti Candidy v trávicím ústrojí však není neobvyklý ani přenos z plínek, přes dudlíky a hračky, které si miminka rády strkají do pusy. Moučnivka se může objevit i sama od sebe například po léčbě antibiotiky, kdy dojde k vybití „přátelských“ bakterií, které drží „na uzdě“ Candidu přítomou na sliznicicích dítěte.

Maminky, které kojí, se mohou od miminka nakazit – mykóza prsních bradavek není nic příjemného, může bolet, svědit a způsobit praskání pokožky na bradavkách. I když maminka žádné příznaky nemá, je třeba, aby se léčila současně s miminkem. Pediatr jistě poradí vhodnou léčbu pro oba, první volbou obvykle bývá několikadenní nanášení genciánové violeti do pusinky dítěti i na bradavky.

Jenamazol – rychlá léčba poševních zánětů způsobených kvasinkovou infekcí (poševní mykóza)

share small Moučnivka neboli soor = mykóza